Pensionister har haft den største fremgang i levestandarden de seneste 25 år

Type: ABCepos
Table of contents×

Indholdsfortegnelse

Indholdsfortegnelse

Pensionister har de seneste 25 år i gennemsnit haft en fremgang i levestandarden på ca. 2 pct. årligt, jf. figuren. Dermed har pensionisterne haft den største fremgang i levestandarden, når man sammenligner med andre aldersgrupper.

Eksempelvis har indkomstfremgangen for de 40-årige været mindre på 1,5 pct. årligt. Alle aldersgrupper har dog oplevet et løft i levestandarden de seneste 25 årNår de unge på 20-25 år har oplevet et væsentlig mindre løft i levestandarden, skyldes det, at langt flere unge i dag end i 1991 er under uddannelse. Disse studerende har typisk udsigt til høje indkomster senere i livet. .

Fremgangen i levestandarden for pensionisterne skyldes bl.a. at flere ældre får udbetalt stigende arbejdsmarkedspensioner. Dertil kommer, at folkepensionen gennem perioden er steget mere end inflationen samt at ældrechecken er indført.

Anm.: Levestandard er målt ved ækvivaleret disponibel indkomst Kilde: CEPOS-beregninger på Danmarks Statistiks personregistre

Fodnoter

    Del denne side

    Forfatter(e):

    Mads Lundby Hansen

    Cheføkonom og vicedirektør

    +45 21 23 79 52

    mads@cepos.dk

    Del denne side

    Forfatter(e):

    Mads Lundby Hansen

    Cheføkonom og vicedirektør

    +45 21 23 79 52

    mads@cepos.dk