CEPOS logo

Markant fald i privatforbrugets andel af BNP over de sidste 60 år

Udgivet d.

17. september 2025 - 13:00

ABCepos

Offentligt forbrug

I 2024 udgør privatforbruget 43,6 pct. af BNP, dvs. at under halvdelen af den danske værdiskabelse er til rådighed som privatforbrug. Tilbage i 1966 (dvs. for knap 60 år siden) udgjorde privatforbruget 58 pct. af BNP. Privatforbrugets BNP-andel stabiliseredes i perioden 2000-2020, men er siden faldet yderligere.

Nedgangen i privatforbrugets BNP-andel gennem de seneste 60 år er i høj grad et resultat af væksten i den offentlige sektor og stigningen i skattetrykket. De offentlige forbrugsudgifter er fx vokset fra at udgøre 18 pct. af BNP i 1966 til 23 pct. i 2024, dvs. en stigning på 5 pct.-point., mens kommune- og amtsskatten steg fra 15,6 pct. i 1970 til 32,5 pct. i 2001.

Relateret artikel

3-dobling af antal offentligt ansatte i løbet af 58 år

19. december 2025

ABCepos: 3-dobling af antal offentligt ansatte i løbet af 58 år.

Relateret artikel

Hvad er skattetrykket?

19. december 2025

ABCepos: Hvad er skattetrykket?

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed