CEPOS logo

Privatforbrugets andel af BNP er det 5. laveste blandt OECD-landene

Udgivet d.

19. september 2023 - 17:00

ABCepos

Internationalt

Offentligt forbrug

Privatforbruget udgør 43,2 pct. af BNP i Danmark i 2022. Det er det 5. laveste blandt de 38 OECD-lande, jf. figuren herunder. 

Privatforbrugets relativ lave andel af BNP skyldes i høj grad, at skattetrykket er højt, og at de høje skatter blandt andet finansierer et højt offentligt forbrug.  

Der er stor forskel på privat og offentligt forbrug: Ved privat forbrug bestemmer borgerne selv, hvordan pengene bruges. Her må man formode, at hver borger vælger at bruge pengene på noget, der har stor værdi for vedkommende selv. Modsat med offentligt forbrug, hvor politikerne bestemmer, hvad pengene bruges på. Dermed er der risiko for, at pengene bruges på noget, der ikke skaber samme høje værdi for borgerne.  

Relateret artikel

Danmark bør ledes af fakta - ikke følelser

6. januar 2026

Der er brug for økonomiske reformer, og den gode nyhed er, at vi har råd til det. Men i stedet for fremskridt, så hører vi intet i statsministerens nytårstale, der bringer håb om netop dette.

Relateret artikel

Top-topskat gør det dyrere at ansætte danske direktører og specialister

31. december 2025

Nye beregninger fra CEPOS viser, at det bliver endnu dyrere for virksomhederne at ansætte en højtlønnet dansk CEO eller specialist, når top-topskatten træder i kraft fra det nye år.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed