CEPOS logo

Danmark har den næsthøjeste momssats i OECD

Udgivet d.

27. februar 2023 - 14:30

ABCepos

Internationalt

Marginalskat

Skat

Momssatsen i Danmark udgør 25 pct. Dermed har Danmark den næsthøjeste momssats (sammen med Norge og Sverige) blandt OECD-landene, kun overgået af Ungarn med 27 pct., jf. figuren. I Tyskland er momsen på 19 pct., mens momsen i Schweiz er på 7,7 pct.

En momssats på 25 pct. indebærer, at hvis en vare koster 100 kr. uden moms, så er prisen inkl. moms 125 kr.

Figuren viser den generelle momssats. Nogle lande har lavere momssatser for udvalgte varegrupper. Disse lavere momssatser indgår ikke i figuren.

Relateret artikel

CEPOS’ bilreform: et opgør med skæve og høje afgifter

27. september 2025

Elbiler er underbeskattede, mens benzin- og dieselbiler er overbeskattede. Dertil er registreringsafgiften særligt upræcis ift. de eksterne omkostninger. CEPOS foreslår en reform af bilafgifterne, der skal gøre op med de skæve og høje afgifter på biler.

Relateret artikel

Har regeringens afbureaukratisering i staten allerede tabt pusten?

25. september 2025

CEPOS har opgjort statens personaleforbrug til ledelse og administration (omregnet til antal fuldtidsbeskæftigede) for perioden fra første kvartal 2011 til og med andet kvartal af 2025

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed