CEPOS logo

Danmark har den næsthøjeste momssats i OECD

Udgivet d.

3. juni 2026 - 10:30

ABCepos

Internationalt

Marginalskat

Skat

Momssatsen i Danmark udgør 25 pct. Dermed har Danmark den næsthøjeste momssats (sammen med Norge og Sverige) blandt OECD-landene, kun overgået af Ungarn med 27 pct., jf. figuren. I Tyskland er momsen på 19 pct., mens momsen i Schweiz er på 7,7 pct.

En momssats på 25 pct. indebærer, at hvis en vare koster 100 kr. uden moms, så er prisen inkl. moms 125 kr.

Figuren viser den generelle momssats. Nogle lande har lavere momssatser for udvalgte varegrupper. Disse lavere momssatser indgår ikke i figuren.

 

Se også:

Relateret artikel

EU’s strukturelle statsgældskrise kan bryde ud i lys lue

28. oktober 2026

Prisen for ikke at have håndteret EU’s statsgældsproblemer i tide kan blive høj – også for lande som Danmark med orden i statsfinanserne.

Relateret artikel

Lav en ordentlig reform af bilafgif­terne

28. oktober 2026

Det er på tide at få indført en gennemgribende reform af bilbeskatningen med systematisk beskatning af eksterne omkostninger, f.eks. trængsel.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.