CEPOS logo

Danmark har de næsthøjeste udgifter til offentlige lønninger i OECD

Udgivet d.

12. september 2023 - 16:15

ABCepos

Indkomst

Internationalt

Offentlige udgifter

Offentligt forbrug

De offentlige udgifter til løn udgjorde i 2021 14,6 pct. af BNP i Danmark. Det er det 2. højeste niveau blandt OECD-landene, kun overgået af Island.  

Til sammenligning ligger Tysklands udgifter til offentlige lønninger på godt halvdelen af det danske niveau (8,1 pct. af BNP). 

I opgørelsen af de offentlige lønudgifter indgår løn til offentligt ansatte, men ikke udgifter til udliciterede ydelser. 

Relateret artikel

Arne-pensionen er en virkningsløs beskyttelsesring, vi bør afskaffe

7. april 2025

Næstformand i 3F, Tina Christensen, kritiserer i Børsen den 28. marts Cepos for at ville nedlægge Arne-pensionen: “Om det regner, sner eller stormer, så er svaret fra Cepos og ligesindede: Skær i de slidte arbejderes rettigheder.”

Relateret artikel

Milliardtab og bonusfest hos ATP – danskerne betaler regningen

1. april 2025

ATP har besluttet at udbetale over 500 millioner kroner i bonus. Det sker på baggrund af et resultat i 2024, der samlet set viser et tab på 59 millioner kroner.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed