CEPOS logo

Danmark har nogle af de højeste forbrugsskatter i OECD

Udgivet d.

3. maj 2023 - 17:25

ABCepos

Internationalt

Marginalskat

Skat

Når forbrugerne køber varer i danske butikker, betales moms på 25 pct. Derudover betales også ekstra afgifter på udvalgte varer, fx biler, kaffe, chokolade og energi. 

Samlet set udgør forbrugsskatterne 25,5 pct. af forbruget i Danmark. Det er det 3. højeste niveau blandt OECD-landene, jf. figuren. I Tyskland er forbrugsskattetrykket på 18,9 pct., i Storbritannien er det 15,0 pct., mens det er på 10,1 pct. i Schweiz. 

De høje forbrugsskatter bidrager til at forklare, hvorfor Danmark har et meget højt skattetryk sammenlignet med andre OECD-lande. 

Forbrugsskattetrykket er beregnet som de samlede forbrugsskatter divideret med summen af det private forbrug og offentligt varekøb (hvor privatforbrug og offentligt varekøb er inkl. afgifter). 

Forbrugsskatterne udgør altså 25,5 pct. af det samlede forbrug. Det kan sammenlignes med, at med en momssats på 25 pct. udgør momsen 20 pct. af den samlede pris inkl. moms. Eksempel: En vare til 100 kr. ekskl. moms koster 125 pct. inkl. moms, dvs. momsen udgør 25 kr. Momsen udgør dermed 20 pct. af den samlede pris: 25/125=20 pct. 

Relateret artikel

Konsekvenser af en formueskat i Danmark

9. marts 2026

Danmark har pt. en meget høj og økonomisk forvridende real beskatning af kapitalafkast. Ved genindførelse af en formueskat, som foreslået af Socialdemokratiet, vil realbeskatningen kunne overstige 100 pct. Negative adfærdsvirkninger må forventes heraf.

Relateret artikel

Vi må ikke gentage fortidens fejl – en formueskat hører ikke til i Danmark

3. marts 2026

En formueskat skaber ikke et bedre samfund i fremtiden. Derimod oser den af misundelse og vil med al sandsynlighed blot bidrage til at bureaukratiet sander endnu mere til.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed