CEPOS logo

Trend mod lavere selskabsskat siden 80’erne i både Danmark og OECD

Udgivet d.

21. marts 2025 - 10:00

ABCepos

Internationalt

Kapitalskat

Skat

Den danske selskabsskattesats er blevet reduceret fra 50 pct. i 1989 til 22 pct. siden 2016, dvs. mere end en halvering. Reduktionen i selskabsskatten er på knap 1 point om året i gennemsnit. Danmark har dermed fulgt den internationale trend mod lavere selskabsskattesatser, jf. figuren. 

Små lande har desuden typisk en lavere selskabsskattesats end store lande. Det skyldes blandt andet, at store lande kan tillade sig en højere selskabssskattesats, fordi kapital fra udlandet tiltrækkes af et stort hjemmemarked, som dermed kan kompensere for ulemperne ved en højere skattesats, som alt andet lige gør det mindre attraktivt at investere i landet.  

Relateret artikel

Stigende bureaukrati i Forsvaret

12. januar 2026

De senere års styrkelse af Forsvaret har ført til en uforholdsmæssig stor udvidelse af antallet af ledere og administratorer i stillingskategorier, der ikke er direkte rettet mod militære operative opgaver.

Relateret artikel

The Fiscal Bomb Under the European Economy

8. januar 2026

Recent years have seen a growing reliance on joint EU borrowing, raising concerns about long-term sustainability and political centralisation.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed