CEPOS logo

Mange topskatteydere har almindelige job

Udgivet d.

7. december 2021 - 12:12

ABCepos

Skat

Der er relativt mange topskatteydere, som har et ”almindeligt” job. F.eks. er der 4.200 sygeplejersker, 2.500 lastbilchauffører, 3.000 grundskolelærere og 2.600 journalister, der betaler topskat, jf. tabellen.

Der er således en betydelig gruppe, der betaler topskat, som ikke har et akademikerjob.

Personer med en indkomst, der er større end topskattegrænsen, betaler 15 pct. i topskat. Det øger deres marginalskat fra 42 til 56 pct.

Tandlæger (58,1 pct.) og ingeniører (55,3 pct.) er blandt de jobtyper, hvor en stor andel betaler topskat. I bunden ligger jobtyper som SOSU’er og pædagoger med en topskatteyderandel på knap 2 pct.

Læs mere: “1.700 sygeplejersker fritages for topskatten ved øget topskattegrænse”, CEPOS-notat, november 2021

Relateret artikel

Danmark har den næsthøjeste momssats i OECD

3. juni 2026

ABCepos: Danmark har den næsthøjeste momssats i OECD.

Relateret artikel

Regeringens afbureaukratisering går alt for langsomt

29. maj 2026

I 1. kvartal af 2026 faldt antallet af administrative- og ledelsesfuldtidsstillinger kun med 118. Forsætter dette tempo nås en reduktion på 6.500 årsværk først med 10 års forsinkelse i 2040.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.