CEPOS logo

Danske virksomheders udgifter til forskning i den øvre halvdel blandt OECD-lande

Udgivet d.

17. januar 2025 - 17:20

ABCepos

Produktivitet

Skat

Vækst

I de senere år er det blevet diskuteret, i hvor høj grad danske virksomheders forskningsudgifter skal subsidieres gennem et skattefradrag. Men hvor store summer bruger danske virksomheder egentligt på forskning? 

Danske virksomheders udgifter til forskning er på 1,8 pct. af BNP i 2022, jf. figuren. Det er i den øvre halvdel blandt 37 OECD-lande. Det er lavere end det amerikanske og svenske niveau på hhv. 2,8 og 2,5 pct. af BNP, men højere end Holland (1,6 pct. af BNP) og Norge (0,9 pct. af BNP).  

Fradraget for forskningsudgifter blev hævet til over 100 pct. fra og med 2019. I den seneste politiske aftale fra juni 2024 blev det aftalt, at fradraget fra 2028 vil være på 120 pct. op til et loft på 1 mia. kr. og på 110 pct. derover. 

Forskelle i landenes udgifter til forskning og udvikling kan bl.a. skyldes, at nogle brancher er mere forskningsintensive end andre. Uddannelses- og Forskningsministeriet har tidligere undersøgt dette og fandt”… at den danske erhvervsstruktur ikke er afgørende for forskellen mellem Danmark og de øvrige lande i sammenligningen.”

Relateret artikel

Bibliotekerne skal genfinde deres kerneopgave

18. februar 2026

Folkebibliotekerne anvendes flittigst af ressourcestærke borgere, hvilket rejser spørgsmål om, hvorvidt de mange milliarder bruges fornuftigt?

Relateret artikel

Prisstig­ninger bør ikke føre til en ny skat på boligge­vin­ster

11. februar 2026

Boligprisstigninger har bragt idéen om avancebeskatning på boliger tilbage til overfladen. Selvom det langtfra er en ny diskussion, er avancebeskatning ikke desto mindre stadig en dårlig idé.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed