CEPOS logo

Danmark har de 3. højeste offentlige udgifter til videregående uddannelse blandt OECD-lande

Udgivet d.

21. september 2023 - 17:30

ABCepos

Internationalt

Offentlige udgifter

Uddannelse

Danmark er det OECD-land, der har de 3. højeste offentlige udgifter til videregående uddannelse, jf. figuren. Kun Norge og Østrig har højere udgifter end Danmark.  De offentlige udgifter til videregående uddannelse udgør i Danmark 1,6 pct. af BNP i 2020, ifølge OECD. Udgifterne består af drifts- og kapitaludgifter til uddannelsesinstitutionerne. Derimod indgår udgifter til studiestøtte, herunder SU, ikke. 

Videregående uddannelser dækker over korte, mellemlange og lange videregående uddannelser (KVU, MVU og LVU), men ikke faglærte uddannelser. 

Produktivitetskommissionen skrev i 2014 følgende om det danske uddannelsessystem, at ”Hovedkonklusionen… er, at problemerne i det danske uddannelsessystem primært handler om kvalitet, ikke om kvantitet. … Danmark er det land i verden, der bruger den største andel af nationalproduktet på uddannelse, så problemet skyldes heller ikke manglende ressourcer. Derimod er der tegn på, at læringen hos elever og studerende halter, og at de kompetencer, mange opnår gennem uddannelse, ikke er direkte anvendelige på arbejdsmarkedet. Og det har bidraget til lavere produktivitet.”Kilde: ”Uddannelse og innovation”, Produktivitetskommissionen, analyserapport 4, februar 2014  

Relateret artikel

Hvorfor er andre EU-landes gæld vores problem?

10. juli 2025

Institutioner former politik. Det er et tema, som optager os en hel del her på stedet, hvor vi interesserer os for public choice og konstitutionel økonomi. Gode institutioner – dvs. nogle der giver politiske beslutningstagere gode incitamenter – har gode

Relateret artikel

Forudsigeligt nederlag for EU i skattekrigen mod Trump

9. juli 2025

Skattekrigen mellem USA og EU er tilsyneladende ovre. Den blev udløst af EU’s minimumsskat på bl.a. udenlandske datterselskaber, hvis moderkoncern ikke betaler mindst 15 pct. i skat af det regnskabsmæssige overskud.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed