CEPOS logo

Danmark har de 3. højeste offentlige udgifter til videregående uddannelse blandt OECD-lande

Udgivet d.

21. september 2023 - 17:30

ABCepos

Internationalt

Offentlige udgifter

Uddannelse

Danmark er det OECD-land, der har de 3. højeste offentlige udgifter til videregående uddannelse, jf. figuren. Kun Norge og Østrig har højere udgifter end Danmark.  De offentlige udgifter til videregående uddannelse udgør i Danmark 1,6 pct. af BNP i 2020, ifølge OECD. Udgifterne består af drifts- og kapitaludgifter til uddannelsesinstitutionerne. Derimod indgår udgifter til studiestøtte, herunder SU, ikke. 

Videregående uddannelser dækker over korte, mellemlange og lange videregående uddannelser (KVU, MVU og LVU), men ikke faglærte uddannelser. 

Produktivitetskommissionen skrev i 2014 følgende om det danske uddannelsessystem, at ”Hovedkonklusionen… er, at problemerne i det danske uddannelsessystem primært handler om kvalitet, ikke om kvantitet. … Danmark er det land i verden, der bruger den største andel af nationalproduktet på uddannelse, så problemet skyldes heller ikke manglende ressourcer. Derimod er der tegn på, at læringen hos elever og studerende halter, og at de kompetencer, mange opnår gennem uddannelse, ikke er direkte anvendelige på arbejdsmarkedet. Og det har bidraget til lavere produktivitet.”Kilde: ”Uddannelse og innovation”, Produktivitetskommissionen, analyserapport 4, februar 2014  

Relateret artikel

Regeringens økonomiske kurs har fire styrmænd og ingen kaptajn

23. juni 2026

Er målene om et mere velstående Danmark andet end gode intentioner, kræver det incitamentsskabende reformer, en mere tydelig retning og klog finansiering.

Relateret artikel

Hvilke jobtyper får mest ud af regeringens nye skatteudspil? Se listen her

23. juni 2026

Der er stor forskel på, hvordan regeringens samlede skatte- og afgiftsudspil påvirker privatøkonomien for en lang række almindelige jobgrupper. Gevinsten varierer markant på tværs af arbejdsmarkedet, viser nye tal fra CEPOS.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.