Arbejdspapir 10: De økonomiske betingelser for kommunalt selvstyre i Danmark
Udgivet d.
1. juni 2010 - 14:00
Arbejdspapir
Kommuner & regioner

“Selv når kommunerne betaler øgede udgifter med øgede kommuneskatter, påvirker en kommunal budgetudvidelse samfundsøkonomien negativt. Højere skatter får nemlig borgerne til at arbejde mindre, så staten får færre skattekroner i statskassen. Det mærker kommunerne bare ikke og tager derfor ikke hensyn til det. Men det er selvfølgelig uholdbart for samfundsøkonomien som helhed,” siger Henrik Christoffersen.
Henrik Christoffersen påpeger videre, at så længe kommunerne ikke bærer de samfundsøkonomiske konsekvenser af deres egne dispositioner, så er en stram statsstyring nødvendig.
“Den kommunale strukturreform i 2007 rettede ikke op på dette misforhold. Derfor er der brug for helt nye præmisser for kommunestyret, såfremt det skal bevares,” siger forskningschef Henrik Christoffersen, CEPOS.
Forfatter
Forventet levetid vokset fra 50 år i 1900 til 82,1 år i dag
ABCepos: Forventet levetid vokset fra 50 år i 1900 til 82,1 år i dag.
Den offentlige sektor er ikke skabt til teknologiske fremskridt
Vi skal i gang med at ændre de institutionelle og organisatoriske rammer på velfærdsområdet, så de ikke modarbejder indførelsen af ny teknologi.
Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning
100 kr.
