Arbejdspapir 10: De økonomiske betingelser for kommunalt selvstyre i Danmark
Udgivet d.
1. juni 2010 - 14:00
Arbejdspapir
Kommuner & regioner

“Selv når kommunerne betaler øgede udgifter med øgede kommuneskatter, påvirker en kommunal budgetudvidelse samfundsøkonomien negativt. Højere skatter får nemlig borgerne til at arbejde mindre, så staten får færre skattekroner i statskassen. Det mærker kommunerne bare ikke og tager derfor ikke hensyn til det. Men det er selvfølgelig uholdbart for samfundsøkonomien som helhed,” siger Henrik Christoffersen.
Henrik Christoffersen påpeger videre, at så længe kommunerne ikke bærer de samfundsøkonomiske konsekvenser af deres egne dispositioner, så er en stram statsstyring nødvendig.
“Den kommunale strukturreform i 2007 rettede ikke op på dette misforhold. Derfor er der brug for helt nye præmisser for kommunestyret, såfremt det skal bevares,” siger forskningschef Henrik Christoffersen, CEPOS.
Forfatter
Der skal indføres en bureaukratilov efter samme principper som budgetloven
Hvis der gik en lige linje fra flere ansatte i staten til bedre velfærd, ville debatten om manglende ressourcer være forstummet for længst.
Sygefravær blandt SOSU'er i kommunerne i 2024
Det gennemsnitlige sygefravær for de kommunale SOSU’er mv. var i 2024 på 18,5 dage pr. fuldtidsbeskæftiget.