CEPOS logo

Arbejdspapir 81: Registreringsafgiften er overflødig og bør afskaffes

Udgivet d.

12. september 2024 - 13:54

Arbejdspapir

Skat

Transport

Resumé

Dette arbejdspapir har været bragt i “Festskrift i anledning af registreringsafgiftens 100 års jubilæum” udgivet af Mobility Denmark.

Der er gode grunde til at beskatte biler. Men registreringsafgiften er ikke velbegrundet. Den har i bedste fald overlevet sig selv. Til trods for en række store omlægninger af bilbeskatningen de senere år, er den desværre fortsat langt fra indrettet, som grundlæggende samfundsøkonomiske hensyn tilsiger. Det betyder, at de samfundsøkonomiske omkostninger ved bilbeskatningen er unødvendigt store. Det bliver særligt tydeligt, når man betragter den klimamotiverede beskatning. Hvor klimapolitikken på næsten alle andre områder er gået i retning af mere ensartet prissætning af drivhusgasudledninger, stikker beskatningen af udledningerne fra konventionelle person- og varebiler markant ud. Det skyldes bl.a. registreringsafgiften.

Drivhusgasudledning er i sig selv en af de gode grunde til at beskatte biler. Niveauet er blot ude af trit. Men lad os først se på en række dårlige grunde til at beskatte biler.

 

Hent Arbejdspapiret

Der er gode grunde til at beskatte biler. Men registreringsafgiften er ikke velbegrundet.

Relateret artikel

Stor stigning i offentlige bevillinger til forskning siden 2006

7. august 2026

ABCepos: Stor stigning i offentlige bevillinger til forskning siden 2006.

Relateret artikel

Gennemførte reformer siden 2001 øger beskæftigelsen med 350.000 fuldtidspersoner i 2030

7. august 2026

ABCepos: Siden 2001 har skiftende regeringer gennemført markante reformer, der øger den strukturelle beskæftigelse med 350.000 personer i 2030.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.