CEPOS logo

Danskernes holdning til privat finansiering af sundhedsydelser

Udgivet d.

12. oktober 2007 - 11:21

Analyse

Brugerbetaling

Sundhed

Et flertal i befolkningen vil selv betale et beløb for lægebehandling og hospital, hvis det betyder, at man altid får den bedst mulige behandling.

Det viser en rundspørge til 1.000 repræsentativt udvalgte danskere, som Catinét har foretaget for CEPOS. 51 procent af befolkningen accepterer på den baggrund selv at betale for visse sundhedsydelser, mens 40 procent foretrækker at lægebehandling er gratis for alle.

Hent Analysen

Et flertal i befolkningen vil selv betale et beløb for lægebehandling og hospital, hvis det betyder, at man altid får den bedst mulige behandling.

Relateret artikel

Udskiftning af lærere i grundskolen

12. februar 2025

Der er stor forskel på, hvor ofte lærere skifter jobs – både på tværs af kommuner og i endnu højere grad på tværs af skoler.

Relateret artikel

Hvis statsministeren virkelig mener, at danskerne skal arbejde mere, bør hun også trække diskussionen om tidligere pension af bordet

11. februar 2025

I CEPOS foreslår vi at genbesøge Arne-pensionen, efterlønnen, seniorjobordningen, dagpengereglerne, SU og reguleringen af overførselsindkomster. Danmark har brug for flere reformer, ikke flere skatter.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed