CEPOS logo

Den skattemæssige begunstigelse af boligejere er forsvundet

Udgivet d.

12. april 2014 - 08:37

Analyse

Bolig

Skat

I den offentlige debat fremhæves det stadig ofte – både af økonomer og politikere – at der kan opnås en samfundsøkonomisk gevinst ved at hæve boligskatten og dermed mindske den skattemæssige begunstigelse af boligejere. Det kan f.eks. finansiere lavere skat på arbejde. Det samme anbefalede Produktivitetskommissionen i forhold til finansieringskilde i deres seneste rapport. CEPOS har derfor i et nyt notat set på, hvorvidt der fortsat er samfundsøkonomisk belæg for at øge boligskatten.

”Så sent som i december fremhævede OECD i deres rapport om Danmark muligheden for at hæve ejendomsværdiskatten som led i en skattereform. Ejerboliger har rigtig nok traditionelt har været lempeligere beskattet end renter. Men som analysen viser, er skattebegunstigelsen nu væk. Der er ikke længere er en ”stor reserve”, som statskassen kunne hente ved øget boligbeskatning. Faktisk viser det sig, at hvor boligejere i 80’erne kunne skære op mod 10 pct. af gælden årligt på grund af lempelig ejendomsværdiskat, er der helt aktuelt en lille merbeskatning. Det er en historisk set meget dramatisk ændring”, siger analysechef Otto Brøns-Petersen, CEPOS. 

”At den skattemæssige begunstigelse af boligejere nu er elimineret er en milesten i dansk økonomi. Og at dette er sket trods skattestoppet, kommer formentlig bag på mange. Det betyder derfor også, at der på nuværende tidspunkt ikke er argumenter for at øge boligbeskatningen yderligere, så længe det aftalte skattestop for boliger er i kraft frem til 2020. Derimod er der behov for at sænke den høje kapitalbeskatning i Danmark og i den forbindelse også nedjustere ejendomsværdibeskatningen”, foreslår analysechef Otto Brøns-Petersen, CEPOS.

Hent Analysen

I den offentlige debat fremhæves det stadig ofte – både af økonomer og politikere – at der kan opnås en samfundsøkonomisk gevinst ved at hæve boligskatten og dermed mindske den skattemæssige begunstigelse af boligejere.

Relateret artikel

Stor stigning i offentlige bevillinger til forskning siden 2006

7. august 2026

ABCepos: Stor stigning i offentlige bevillinger til forskning siden 2006.

Relateret artikel

Gennemførte reformer siden 2001 øger beskæftigelsen med 350.000 fuldtidspersoner i 2030

7. august 2026

ABCepos: Siden 2001 har skiftende regeringer gennemført markante reformer, der øger den strukturelle beskæftigelse med 350.000 personer i 2030.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.