Derfor er topskat et problem
Udgivet d.
12. februar 2016 - 13:45
Tank&Tænk
Internationalt
Marginalskat
Skat

Danmark har ifølge OECD et af de højeste skattetryk i verden. Det er især pga. topskatten eller marginalskatten, altså skatten på den sidst tjente krone. Men videnskabelige undersøgelser finder, at en lavere marginalskat får det samlede arbejdsudbud målt i timer til at stige. I dette hæfte forklarer Mads Lundby Hansen, hvorfor topskat samlet set er et problem for samfundsøkonomien.
Fra 1987 og frem, er skatten på den sidst tjente krone faldet fra 73 procent til 56 procent – hvis man altså tjener så meget, at man skal betale, hvad vi i dag omtaler som topskat.
I dette hæfte forklarer Mads Lundby Hansen, hvorfor skiftende regeringer har sat marginalskatten ned, også selv om det ofte har medført stor debat og en masse ballade.
Relateret artikel
Drop nu ideen om differentieret moms på fødevarer
9. december 2025
Regeringen skød sig selv i foden, da de fjernede moms på bøger. Nu har de åbnet for et »slaraffenland af lobbyister«¨.
Relateret artikel
Det er ikke fusionerne, der truer banksektorens balance. Det er reguleringen
9. december 2025
Kapitalkrav, detailregler og særskatter trækker i hver sin retning og gør det finansielle system dyrere og mindre fleksibelt.
Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning
I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.