CEPOS logo

Det internationale ejendomsretsindeks (IPRI) 2007

Udgivet d.

9. marts 2007 - 08:54

Analyse

Jura

Vækst

Værdier

Det Internationale Ejendomsretsindeks (IPRI) er den første internationale sammenlignelige liste over beskyttelsen af den private ejendomsret. 

Hernando de Soto-instituttet for frihed og demokrati (ILD) har udarbejdet indekset, og CEPOS er den danske deltager i netværket. Danmark scorer højt på alle de områder, som undersøgelsen udpeger som vigtige for en stabil beskyttelse af ejendomsretten: Det juridiske og politiske miljø, den fysiske ejendomsret og den intellektuelle ejendomsret . Kun Norge og Holland opnår en bedre placering end Danmark.

Hovedkonklusionen i ILD-rapporten er, at blandt de 70 lande, der deltager i undersøgelsen, er det primært højtudviklede, industrialiserede økonomier, der topper listen. Lande, der ligger i bunden af listen, er omvendt mindre udviklede, fattige lande fra Afrika og Latinamerika samt tidligere sovjetstater. Ifølge ILD understøtter undersøgelsen tesen om, at der er en positiv korrelation mellem beskyttelsen af den private ejendomsret og økonomisk vækst.

Hent Analysen

Det Internationale Ejendomsretsindeks (IPRI) er den første internationale sammenlignelige liste over beskyttelsen af den private ejendomsret.

Relateret artikel

Den usunde bagside af rekordfå tvangs­auk­tioner

15. april 2026

Få tvangsauktioner tyder på stærk økonomi, men kan også indikere for stram regulering, som hæmmer boligmarkedet og skaber skævheder mellem landsdele.

Relateret artikel

Privatforbrugets andel af BNP er det 5. laveste blandt OECD-landene

14. april 2026

ABCepos: Privatforbrugets andel af BNP er det 5. laveste blandt OECD-landene.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed