CEPOS logo

Det offentlige forbrug udgør større andel af BNP i 2005 end i 2001

Udgivet d.

21. juli 2006 - 09:06

Analyse

Forbrug

Vækst

De seneste nationalregnskabstal fra Danmarks Statistik viser, at det offentlige forbrug er vokset betydeligt under VK-regeringen, og at det offentlige forbrug udgør en større andel af BNP i 2005 end i 2001. Væksten i det offentlige forbrug har været på ca. 20 mia.kr. siden 2001.

En del af udvidelsen af den offentlige sektor har været planlagt og en del skyldes, at finansministeren ikke har kunnet leve op til sine egne budgetmålsætninger. Budgetskredet har således været på ca. 8 af de 20 mia.kr. Dette er uheldigt, da det for det første er ufinansieret og derfor indebærer et mindre fremtidigt råderum til lavere skat. 

Alternativet til budgetskredet ville være en lettelse i topskatten på 7 procentenheder eller en fjernelse af mellemskatten. Det ville øge arbejdsudbuddet med 12-14.000 personer. Derudover har det offentlige forbrug en meget stærk konjunkturstimulerende effekt på kort sigt og kan derfor bidrage til overophedning af økonomien.

Hent Analysen

De seneste nationalregnskabstal fra Danmarks Statistik viser, at det offentlige forbrug er vokset betydeligt under VK-regeringen, og at det offentlige forbrug udgør en større andel af BNP i 2005 end i 2001. Væksten i det offentlige forbrug har været på ca. 20 mia.kr. siden 2001.

Relateret artikel

Regeringen lover store skatte­let­telser, men virkelig­heden er en anden

20. oktober 2026

Finansminister Peter Hummelgaard (S) ved præsentation af finanslovsforslaget for 2027 med skattelettelser for 10,1 mia. kr., men der er en skyggeside. Nettolettelsen ender på 2,3 mia. kr.

Relateret artikel

Regeringen fortsætter kursen med voksende bureaukrati

15. oktober 2026

Under den nuværende S-SF-M-R-regering er der i løbet af 3. kvartal af 2026 allerede kommet 271 flere fuldtidsansatte indenfor administration og ledelse i staten. Fra 1. kvartal 2011 til 3. kvartal 2026 er antallet steget med ca. 25.055.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.