CEPOS logo

Economic Freedom of the World 2005

Udgivet d.

8. september 2005 - 10:03

Analyse

Frihed

Economic Freedom of the World indekset for 2005 viser, at økonomisk frihed er af stor, positiv og robust betydning for samfundets økonomiske vækst. Endvidere viser et CEPOS notat, at Danmark meget let kunne blive et af verdens mest frie lande.

Economic Freedom Network består med den canadiske tænketank Fraser Institute som bannerfører af 69 tænketanke, forskningsinstitutioner og organisationer i mere end 60 lande heriblandt CEPOS fra dansk side. Igennem dette netværk udarbejdes det årlige Economic Freedom of the World indeks.

Indekset forsøger systematisk at måle omfanget af økonomisk frihed på en række parametre – i alt 38 hoved- og delkomponenter, opdelt på fem hovedområder:

  1. Den offentlige sektors og skatternes omfang
  2. Retssystem og ejendomsret
  3. Pengepolitik
  4. Handelspolitik
  5. Regulering underopdelt i områderne:
  • Kreditmarked
  • Arbejdsmarked
  • Erhvervsliv

Indekset indeholder data fra så mange lande, som det er muligt, og 2005-indekset (som er baseret på data for 2003) omfatter i alt 127 lande.  Indeksets data går- så vidt som det er muligt for de enkelte lande – tilbage til 1970.

I indekset er hvert land tildelt en indeksværdi på en skala fra 0 (mindst økonomisk frihed) til 10 (mest økonomisk frihed), både for hvert af de fem hovedområder og for økonomisk frihed generelt (som et gennemsnit af hovedområderne).

De data, som anvendes til at konstruere indekset, er alle enten objektive mål (priser, skattesatser o.l.) eller baseret i allerede publicerede, subjektive vurderinger foretaget af andre (d.v.s. organisationer og personer udenfor Economic Freedom Network).

Se rapporten fra Economic Freedom of the World 2005 (1,9 MB) 

Hent Analysen

Economic Freedom of the World indekset for 2005 viser, at økonomisk frihed er af stor, positiv og robust betydning for samfundets økonomiske vækst. Endvidere viser et CEPOS notat, at Danmark meget let kunne blive et af verdens mest frie lande.

Relateret artikel

Den fiskale bombe under europæisk og dansk økonomi

11. juni 2025

EU's strukturelt voksende gældskvoter, kan på et tidspunkt kan bryde ud i en åben, akut gældskrise.

Relateret artikel

Arbejdspapir 87: Forvridningstabet ved dansk beskatning

6. juni 2025

De progressive skatter på aktie- og kapitalindkomst er de uden sammenligning mest forvridende skatter i det danske skattesystem.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed