CEPOS logo

Forslag om højere selskabsskat sender skattesats op som den 11. højeste i OECD

Udgivet d.

4. september 2009 - 16:56

Analyse

Kapitalskat

Skat

Vækst

S og SF har foreslået, at selskabsskatten skal forhøjes fra 25 til 28 pct. Med de nuværende 25 pct. har Danmark den 19. højeste selskabsskat ud af 30 OECD-lande. Med 28 pct. vil vi have den 11. højeste skattesats. Højere end Sverige, der ligger på 26,3 pct. og OECD-gennemsnittet der også udgør 26,3 pct. 

OECD finder, at selskabsskat er den skat, der har de mest skadelige effekter på velstanden. De forvridende effekter, der følger af selskabsskatten, overgår dermed de negative effekter på velstanden af højere marginalskat på løn. Specifikt indebærer den højere selskabsskat, at det bliver mindre attraktivt at gennemføre investeringer i Danmark. Det reducerer investeringsomfanget i Danmark og dermed bliver kapitalapparatet mindre. Det reducerer medarbejdernes produktivitet og dermed også reallønnen for lønmodtagere. Studier fra OECD finder også, at højere selskabsskat gør det sværere at få udenlandske virksomheder til at lokalisere sig i et land. Danmark går dermed glip af de nye arbejdsmetoder, nye ledere mv. som nye udenlandske virksomheder kan tilføre. Forslaget om højere selskabsskat vil derfor medvirke til at sænke velstanden i Danmark. Det bemærkes, at Danmark i årene 1997-2007 ud af 30 OECD-lande har haft den 4. laveste økonomiske vækst. Det har medført, at vi er gået fra en 6. plads til en 12. plads, når de 30 OECD-lande rangeres efter velstand pr. indbygger. 

Hent Analysen

S og SF har foreslået, at selskabsskatten skal forhøjes fra 25 til 28 pct. Med de nuværende 25 pct. har Danmark den 19. højeste selskabsskat ud af 30 OECD-lande. Med 28 pct. vil vi have den 11. højeste skattesats. Højere end Sverige, der ligger på 26,3 pct. og OECD-gennemsnittet der også udgør 26,3 pct.

Relateret artikel

Loft over rentefradrag rammer iværksættere hårdt

15. september 2026

Et loft over rentefradraget vil især ramme selvstændige og kan få negative konsekvenser for iværksætteri, små virksomheder og produktivitet. Samtidig vil det øge forvridningerne i kapitalbeskatningen.

Relateret artikel

Lavere selskabsskattesats og stigende provenu fra selskabsskatten siden 1980'erne

10. september 2026

ABCepos: Lavere selskabsskattesats og stigende provenu fra selskabsskatten siden 1980'erne.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.