CEPOS logo

Gentagelse af Nyrups efterlønsreform kan øge beskæftigelsen

Udgivet d.

7. maj 2008 - 05:41

Analyse

Beskæftigelse

Overførsler

Pension

Nyrups efterlønsindgreb fra 1999 har været en succes og medført, at mange ældre udskyder efterlønnen indtil de fylder 62 år. En gentagelse af Nyrup-regeringens efterlønsindgreb, hvor perioden med lavere efterlønsydelse og modregning af pensionsopsparing forlænges med yder-ligere to år til også at gælde for de 62- og 63-årige vil kunne løfte beskæftigelsen med op til 11.000 personer frem mod 2015. Forslaget kan bidrage til at mindske presset på arbejds-markedet samt øge væksten i den danske økonomi og bør inspirere Arbejdsmarkedskommis-sionen, som netop nu arbejder på forslag til at øge beskæftigelsen i overensstemmelse med kravene i 2015-planen. Forslaget forbedrer de offentlige finanser med 3,3 mia. kr.

Hent Analysen

Nyrups efterlønsindgreb fra 1999 har været en succes og medført, at mange ældre udskyder efterlønnen indtil de fylder 62 år.

Relateret artikel

Hvad er prisen på mindre ulighed?

12. december 2025

ABCepos: Hvis uligheden skal mindskes med 1 pct. point skal topskatten øges med knap 20 pct. point.

Relateret artikel

Arbejdstimer pr. beskæftiget er faldet med 30 pct. siden 1966

17. september 2025

ABCepos: Arbejdstimer pr. beskæftiget er faldet med 30 pct. siden 1966.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed