CEPOS logo

Gode erfaringer med konkurrenceudsættelse af togdrift i Tyskland – besparelser på ca. 25 pct.

Udgivet d.

22. september 2017 - 12:34

ABCepos

Konkurrence

Udbud & privatisering

De tyske regionaltog, der udgør ca. 55 pct. af den tyske togtrafik, er i stigende grad blevet konkurrenceudsat de seneste 15 år. De tyske länder (regioner) er lovmæssigt forpligtet til at gennemføre udbud af hele regionaltogdriften senest i 2023. Deutsche Bahns konkurrenter har vundet godt halvdelen af de regionale udbud, mens Deutsche Bahn har vundet knap halvdelen, jf. figuren.

Erfaringerne med konkurrenceudsættelsen af togdriften i Tyskland er gode. De gennemsnitlige besparelser i tilskud til togdriften har udgjort 26 pct. ifølge konsulenthuset Copenhagen Economics. Omregnet til danske forhold svarer det til en besparelse på 700 mio. kr.

Relateret artikel

Vækst skal være en hovedprioritet for kommende regering

31. marts 2026

Dansk vækst er udfordret. Det har været en sandhed i en årrække, at produktivitetsvæksten i både Danmark og Europa har været væsentligt udfordret. Det er et strukturelt problem som kræver økonomiske reformer.

Relateret artikel

Den moralske autoritet fra ´76

10. marts 2026

Hvorfor har netop The Wealth of Nations været den mest indflydelsesrige inden for moderne økonomisk teori?

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed