CEPOS logo

International sammenligning af sammensatte marginalskatter: Danmark indtager en 3. plads med 72 pct.

Udgivet d.

7. november 2008 - 15:15

Analyse

Skat

Dette notat indeholder en sammenligning af den sammensatte marginalskat i OECD-landene i 2007. Den sammensatte marginalskat består af skatten på løn samt afgifter på varer og tjenester. Det fremgår, at Danmark med 72 pct. har den 3. højeste marginalskat for personer med relativt høje indkomster. Personer med gennemsnitlige indkomster og lave indkomster har sammensatte marginalskatter på 61,7 pct. (7. højeste) hhv. 56,9 pct. (11. højeste). Den høje sammensatte marginalskat og det høje skattetryk modarbejder de udfordringer, Danmark står over for. Skattesystemet gør det fx mindre attraktivt at arbejde ekstra. Dette illustreres ved, at Danmark har den 8. korteste arbejdstid pr. beskæftiget i OECD. Derudover gør de høje skatter det sværere at tiltrække dygtige udlændinge.

Hent Analysen

Dette notat indeholder en sammenligning af den sammensatte marginalskat i OECD-landene i 2007

Relateret artikel

Danmark har den 3. højeste skat på aktieudbytte blandt OECD-lande

27. januar 2026

ABCepos: Danmark har den 3. højeste skat på aktieindkomst blandt OECD-lande.

Relateret artikel

Store offentlige underskud og gæld frem til 80’erne er afløst af sunde offentlige finanser

23. januar 2026

ABCepos: Hen mod slutningen af 1970’erne og starten af 1980’erne under statsminister Anker Jørgensen (S), voksede de offentlige underskud til at udgøre over 9 pct. af BNP i 1982

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed