CEPOS logo

Lave renter bag boom i boligmarkedet

Udgivet d.

12. december 2008 - 16:32

Analyse

Bolig

Skat

Påstande om, at introduktionen af afdragsfrie lån, spekulation samt skattestoppet står bag festen på boligmarkedet, er en myte. De faldende renter siden 2000 er den dominerede faktor bag stigningen i boligpriserne – omkring halvdelen af prisstigningerne kan forklares af renteudviklingen.

Hent Analysen

Påstande om, at introduktionen af afdragsfrie lån, spekulation samt skattestoppet står bag festen på boligmarkedet, er en myte.

Relateret artikel

Venstrefløjens godhed for andres penge er for letkøbt

11. april 2025

Venstrefløjens argumentation bygger på tanken om, at når først du har afleveret dine penge til staten, er det »statens penge«.

Relateret artikel

Sænkning af momsen på frugt og grønt vil koste Danmark 125 mio. kr. årligt

9. april 2025

Der er mange gode argumenter imod differentieret moms. Alligevel er flere aktører fortalere for lavere momssatser på udvalgte varegrupper.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed