CEPOS logo

Lovforslag om SKATs adgang til dataspejling uden retskendelse er i strid med EMRK

Udgivet d.

11. oktober 2010 - 08:25

Analyse

Jura

Skat

Værdier

Et nyt lovforslag fra skatteministeriet lægger op til, at SKAT skal have lov til at kopiere al information på virksomheders computere som led i kontrolundersøgelser. Dette, der også omtales som ‘dataspejling’, vil give SKAT adgang til bl.a. privat korrespondance, persondata, forretningshemmeligheder samt hvad der ellers måtte findes på virksomhedens pc’er af billed-, lyd-, og tekstfiler. Det er i strid med den Europæiske Menneskerettighedskonvention og formentlig også i strid med retssikkerhedslovens paragraf 2, vurderer chefjurist i CEPOS, Jacob Mchangama.

“Problemet er, at skatteministeriet lægger op til at lade beslutningen om dataspejling, der er et meget omfattende indgreb i respekten for virksomheders og enkeltpersoners ret til hjem og privatliv, afgøre af SKATs eget skøn af, hvorvidt en dataspejling er nødvendig. Det er ikke tilfredsstillende og i strid med menneskerettighedskonventionen,” siger Jacob Mchangama.

Jacob Mchangama anbefaler, at beslutningen om at lade SKAT udføre en dataspejling kun skal kunne træffes ved forudgående retskendelser, der desuden skal udformes sådan, at de afgrænser de data og informationer, som SKAT kan søge i og beslaglægge.

“I den forbindelse er det værd at bemærke, at Konkurrencestyrelsens tvangsindgreb kræver forudgående retskendelse. Disse tvangsindgreb må kun bringes i anvendelse, når Konkurrencestyrelsen har mistanke om uregelmæssigheder i en virksomhed,” påpeger Jacob Mchangama.

Hans vurdering er, at lovforslagets bemyndigelse af dataspejling af samtlige virksomheders data uden retskendelser er ude af proportioner og mangler tilstrækkelige retssikkerhedsgarantier.

“På den baggrund bør skatteministeren trække lovforslaget tilbage og sikre, at fremtidige lovforslag møntet på kontrol og tvangsindgreb indeholder en bedre balance mellem hensynet til SKATs effektivitet og virksomhedernes og borgernes rettigheder, herunder som sikret i den Europæiske Menneskerettighedskonvention,” siger Jacob Mchangama.

Hent Analysen

Et nyt lovforslag fra skatteministeriet lægger op til, at SKAT skal have lov til at kopiere al information på virksomheders computere som led i kontrolundersøgelser.

Relateret artikel

Kommuneskatten stiger, men danskerne ved ikke, hvor meget de betaler

7. november 2025

Denne analyse afdækker borgernes kendskab til deres kommunale indkomstskatteprocent gennem en interview-undersøgelse gennemført af Norstat for CEPOS. Desuden analyseres udviklingen i de kommunale skatteprocenter i perioden 2022-2026, hvor de nuværende

Relateret artikel

Er effektiv bilbeskatning over politikernes formåen?

29. oktober 2025

Regeringen udskyder igen bilafgifterne og nedsætter et nyt udvalg. Kritikken lyder, at bilbeskatningen er politisk skæv og økonomisk ineffektiv.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed