CEPOS logo

Stor forskel på brug af lærervikarer rundt i landet

Udgivet d.

15. marts 2025 - 08:30

Analyse

Børn

Kommuner & regioner

Uddannelse

Et højt vikarforbrug og en lav andel af uddannede lærere kan være en udfordring for kvaliteten af undervisningen i grundskolen. Derfor undersøger vi i dette notat forskelle i vikarforbruget og andelen af uddannede lærere i folkeskolen på tværs af kommuner. Desuden ser vi på forskellen mellem folkeskolen og de frie grundskoler (friskoler og private skoler) på landsplan for andelen af uddannede lærere.

Undersøgelsen viser følgende:

  • I de kommunale folkeskoler blev 7,4 pct. af lektionerne på landsplan afholdt af en vikar. På kommuneniveau var vikarforbruget mellem 1,4 pct. og 14,6 pct. for folkeskolerne.
  • Andelen af lærere, der havde en uddannelse som lærer, var på landsplan 88,3 pct. for kommunale folkeskoler og 72,7 pct. for friskoler og private grundskoler. På kommuneniveau (kun folkeskoler) var andelen af uddannede lærere på mellem 71,7 pct. og 96,5 pct.

Kommuners brug af lærervikarer i folkeskoler - gennemsnit for 2021/22-2022/23

Hent Analysen

I de kommunale folkeskoler blev 7,4 pct. af lektionerne på landsplan afholdt af en vikar.

Relateret artikel

Den offentlige sektor er ikke skabt til teknologiske fremskridt

29. maj 2026

Vi skal i gang med at ændre de institutionelle og organisatoriske rammer på velfærdsområdet, så de ikke modarbejder indførelsen af ny teknologi.

Relateret artikel

Private hospitaler leverer flere behandlingerne for pengene - i det offentlige går det den modsatte vej

22. maj 2026

Medarbejderproduktiviteten på de private sygehuse steg i gennemsnit med 3,6 pct. årligt i perioden 2020-2024, mens den på de offentlige sygehuse faldt med et gennemsnit på 1,4 pct. om året.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.