CEPOS logo

Sygefravær blandt SOSU’er i kommunerne i 2024

Udgivet d.

16. april 2025 - 13:25

Analyse

Ældre

Kommuner & regioner

Sundhed

Der er store kommunale forskelle, når det kommer til antallet af sygedage blandt kommunernes SOSU’er. Det viser en analyse fra CEPOS, som igen i år har undersøgt forskellen i sygefravær blandt SOSU’er på tværs af kommuner. Se analysen fra 2023 her.

Denne analyse af sygefraværet for de kommunale SOSU’er mv. i 2024 har følgende hovedresultater:

  • Det gennemsnitlige sygefravær for de kommunale SOSU’er mv. var i 2024 på 18,5 dage pr. fuldtidsbeskæftiget.
  • Kommunerne med det laveste sygefravær havde et fravær på ca. 16 dage pr. fuldtidsmedarbejder, mens kommunerne med det højeste sygefravær havde et fravær mellem 22 og 26 dage pr. fuldtidsbeskæftiget.
  • De fem kommuner med det laveste sygefravær var Sønderborg, Lemvig, Ringkøbing-Skjern, Hedensted og Aabenraa. De fem kommuner med det højeste sygefravær var Herlev, Frederiksberg, Gribskov, Odsherred og Bornholm.
  • Samlet er der et besparelsespotentiale på 955 fuldtidsbeskæftigede (svarende til 417,8 mio. kr.), hvis alle kommunerne kom på niveau med kommunen[1] med det laveste sygefravær. Tilsvarende er besparelsespotentialet 1.280 fuldtidsbeskæftigede (svarende til 560,1 mio. kr.), hvis alle kommunerne reducerede sygefraværet til det gennemsnitlige niveau for privatansatte inden for omsorgsarbejde.

[1] Eksklusive ø-kommuner

Hent Analysen

Det gennemsnitlige sygefravær for de kommunale SOSU’er mv. var i 2024 på 18,5 dage pr. fuldtidsbeskæftiget.

Relateret artikel

Arbejdspapir 96: Hvor i landet er skolerne bedst til at løfte eleverne til topkarakterniveau?

10. august 2026

Det er afgørende for de unges fremtidsudsigter efter de forlader grundskolen og for samfundet som helhed, at betydelig andel af en ungdomsårgang i løbet af deres skoletid ikke blot tilegner sig grundlæggende færdigheder, men også opnår det faglige top-niv

Relateret artikel

Arbejdspapir 95: Elevfravær i folkeskolen 2025

6. august 2026

I dette notat analyserer vi den betydelige forskel i elevernes fravær blandt folkeskolerne.

Vi finder, at geografi og elevernes socioøkonomiske baggrund kan forklare en del af denne variation. Vi finder også folkeskolernes fraværseffekt.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.