CEPOS logo

Mads Lundby Hansen i TV2 news om offentligt forbrug

Udgivet d.

12. december 2018 - 13:25

Debat

Nej, det er ikke ensbetydende med dårligere service, når udgifterne til det offentlige forbrug næste år vokser i underkanten af det demografiske træk, siger cheføkonom Mads Lundby Hansen i TV2 News.

Relateret artikel

Top 1 pct. mest formuende betaler 8 pct. af alle skatter og afgifter

9. april 2026

I dette notat ser vi nærmere på, hvor meget de 1 pct. mest formuende betaler i personrelaterede skatter og afgifter.

Relateret artikel

Kommunal omfordeling i Danmark 2011-2024

30. marts 2026

I 2024 var det borgerne i en lille gruppe kommuner – hvor de fleste er placeret i hovedstadsområdet – der trak ”velfærdslæsset” for den øvrige del af landet. Denne tendens er blevet mere udtalt i perioden fra 2011 til 2024.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed