Pressekontakt

Du kan henvende dig direkte til CEPOS’ eksperter eller pressechef.

Pressechef
Jens Holmberg
+45 53 53 32 61
holmberg@cepos.dk

Se seneste pressemedelelser >

Eksperter

Læs mere og find pressebilleder under de enkelte eksperter.

Mads Lundby Hansen

Cheføkonom og vicedirektør
+45 21 23 79 52
mads@cepos.dk

  • Skatte- og finanspolitik
  • Ulighed
  • Velfærdsstaten
  • Arbejdsmarked og reformer
LÆS MERE

Martin Ågerup

Direktør
+45 40 51 39 29
martin@cepos.dk

  • Velfærdssektorens udfordringer
  • CEPOS generelt
LÆS MERE

Karsten Bo Larsen

Forskningschef
+45 21 23 79 52
karsten@cepos.dk

  • Uddannelse
  • Sundhed
  • Offentlige udgifter
  • Markedsbaseret velfærd
LÆS MERE

Otto Brøns-Petersen

Analysechef
+45 20 92 84 40
otto@cepos.dk

  • Energi og klima
  • Finansiel sektor og regulering
  • Skatter og afgifter
  • Produktivitet
LÆS MERE

Jonas Herby

Specialkonsulent
+45 27 28 27 48

herby@cepos.dk

  • Coronahåndtering 
  • Regler og regulering 
  • Bolig- og huslejeregulering 
  • Transport
LÆS MERE

Carl-Christian Heiberg

Chefkonsulent
+ 45 81 75 83 34
carl@cepos.dk

  • Forsvarsøkonomi
  • Indkomstfordeling
  • Registeranalyser
  • Familietypeberegninger
LÆS MERE

Jens Lund Andersen

Chefkonsulent
+45 31 76 86 44

jens@cepos.dk

  • Offentlig velfærd
  • Omkostninger til administration
  • Produktivitet og effektivitet
  • Økonometri og registeranalyser
LÆS MERE

Jørgen Sloth

Chefkonsulent
+45 61 66 27 98
jorgen@cepos.dk

  • Vækst
  • Fordeling og ulighed
  • Offentlige finanser
  • ABCEPOS
LÆS MERE

Thomas Due Bostrup

Specialkonsulent
+45 29 89 38 89
thomas@cepos.dk

  • Skat
  • Overførsler
  • Økonomisk vækst
  • Familietypemodeller
LÆS MERE

Stefan K. Sløk-Madsen

Uddannelsesleder
+ 45 51 50 36 63
stefan@cepos.dk

  • Dannelse og uddannelse
  • Virksomheder og markeder
  • Iværksætteri og innovation
  • Velfærdsstaten historisk
LÆS MERE