CEPOS logo

Danmark har høj grad af økonomisk frihed

Udgivet d.

29. marts 2024 - 16:00

ABCepos

Frihed

Vækst

Danmark er et land med en høj grad af økonomisk frihed – den 7. højeste ud af 176 lande, jf. figuren. Singapore, Schweiz, Irland, Taiwan og Luxembourg er de 5 lande med den højeste grad af økonomisk frihed.

Heritage Foundations Index of Economic Freedom måler grundlæggende, hvor frit borgere og virksomheder kan agere økonomisk. Indekset er opdelt i fire søjler af økonomisk frihed: 1) retssikkerhed, 2) størrelsen af den offentlige sektor, 3) reguleringer og 4) åbne markeder.

Relateret artikel

25 års arbejdsudbudsreformer

7. april 2026

Under valget i 2026 fremhævede flere socialdemokrater, at Socialdemokratiet siden 2019 har skabt 230.000 jobs i den private sektor. Men er det nu helt rigtigt?

Relateret artikel

Vækst skal være en hovedprioritet for kommende regering

31. marts 2026

Dansk vækst er udfordret. Det har været en sandhed i en årrække, at produktivitetsvæksten i både Danmark og Europa har været væsentligt udfordret. Det er et strukturelt problem som kræver økonomiske reformer.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed