CEPOS logo

Kortere dagpengeperiode har ikke ført til længere opsigelsesvarsler

Udgivet d.

6. august 2020 - 14:50

ABCepos

Ledighed

Regulering

Et typisk argument mod kortere dagpengeperiode eller lavere dagpengesats er, at hvis man forringer lønmodtagernes sikkerhed, vil lønmodtagerne reagere ved at kræve fx længere opsigelsesvarsler, hvilket vil give et mindre fleksibelt arbejdsmarked 

Ser man på udviklingen over tid i Danmark, har afkortningen af dagpengeperioden imidlertid ikke ført til mere jobbeskyttelse. Siden 1990’erne er dagpengeperioden blevet afkortet fra at være uden en maksimumsgrænse til i dag 2 år. Det har imidlertid ikke medført øget jobbeskyttelse, da den har været stort set uændret siden 1985, jf. figuren.  

Relateret artikel

Arne-pensionen er en virkningsløs beskyttelsesring, vi bør afskaffe

7. april 2025

Næstformand i 3F, Tina Christensen, kritiserer i Børsen den 28. marts Cepos for at ville nedlægge Arne-pensionen: “Om det regner, sner eller stormer, så er svaret fra Cepos og ligesindede: Skær i de slidte arbejderes rettigheder.”

Relateret artikel

Milliardtab og bonusfest hos ATP – danskerne betaler regningen

1. april 2025

ATP har besluttet at udbetale over 500 millioner kroner i bonus. Det sker på baggrund af et resultat i 2024, der samlet set viser et tab på 59 millioner kroner.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed