CEPOS logo

IMF-undersøgelse: Øget frihandel giver højere produktivitet

Udgivet d.

26. januar 2017 - 11:12

ABCepos

Konkurrence

Produktivitet

Vækst

IMF har undersøgt de mulige produktivitetsgevinster ved at sænke toldbarrierer og derigennem skabe bedre rammer for frihandel. En reduktion af toldbarrierer kan øge produktiviteten gennem bl.a. øget konkurrence og større udbud af halvfabrikata.

IMF-økonomerne finder, at man ved unilateralt (dvs. kun i det pågældende land) at fjerne al told i et avanceret land, vil kunne øge den samlede produktivitet med ca. 1 pct.

IMF-undersøgelsen finder, at EU-lande som Tyskland, Storbritannien, Frankrig og Finland har forventede produktionsgevinster på 0,4-0,7 pct. ved en unilateral fjernelse af tolden, jf. figuren. Produktivitetsgevinsterne forventes at indfinde sig inden for 1-5 år.

Såfremt Danmark fjerner al told, og man lægger undersøgelsens hovedresultat til grund (1 pct. løft i produktiviteten), så vil velstanden øges med ca. 20 mia. kr. Lægger man til grund, at Danmark vil opleve et løft svarende til effekten i Tyskland, Storbritannien, Frankrig og Finland vil en fjernelse af alle danske toldbarrierer kunne øge velstanden med ca. 10 mia. kr. (½ pct. løft).

Den danske told fastlægges i EU. Danmark bør i EU arbejde for, at EU fjerner al told, hvilket Produktivitetskommissionen også anbefalede.

Hent Artiklen

ABCepos: IMF-undersøgelse: Øget frihandel giver højere produktivitet.

Relateret artikel

Den fiskale bombe under europæisk og dansk økonomi

11. juni 2025

EU's strukturelt voksende gældskvoter, kan på et tidspunkt kan bryde ud i en åben, akut gældskrise.

Relateret artikel

Arbejdspapir 87: Forvridningstabet ved dansk beskatning

6. juni 2025

De progressive skatter på aktie- og kapitalindkomst er de uden sammenligning mest forvridende skatter i det danske skattesystem.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed