CEPOS logo

IMF-undersøgelse: Øget frihandel giver højere produktivitet

Udgivet d.

26. januar 2017 - 11:12

ABCepos

Konkurrence

Produktivitet

Vækst

IMF har undersøgt de mulige produktivitetsgevinster ved at sænke toldbarrierer og derigennem skabe bedre rammer for frihandel. En reduktion af toldbarrierer kan øge produktiviteten gennem bl.a. øget konkurrence og større udbud af halvfabrikata.

IMF-økonomerne finder, at man ved unilateralt (dvs. kun i det pågældende land) at fjerne al told i et avanceret land, vil kunne øge den samlede produktivitet med ca. 1 pct.

IMF-undersøgelsen finder, at EU-lande som Tyskland, Storbritannien, Frankrig og Finland har forventede produktionsgevinster på 0,4-0,7 pct. ved en unilateral fjernelse af tolden, jf. figuren. Produktivitetsgevinsterne forventes at indfinde sig inden for 1-5 år.

Såfremt Danmark fjerner al told, og man lægger undersøgelsens hovedresultat til grund (1 pct. løft i produktiviteten), så vil velstanden øges med ca. 20 mia. kr. Lægger man til grund, at Danmark vil opleve et løft svarende til effekten i Tyskland, Storbritannien, Frankrig og Finland vil en fjernelse af alle danske toldbarrierer kunne øge velstanden med ca. 10 mia. kr. (½ pct. løft).

Den danske told fastlægges i EU. Danmark bør i EU arbejde for, at EU fjerner al told, hvilket Produktivitetskommissionen også anbefalede.

Hent Artiklen

ABCepos: IMF-undersøgelse: Øget frihandel giver højere produktivitet.

Relateret artikel

Økonomisk vækst kan øge uligheden – og det er ikke nødvendigvis et problem

4. februar 2026

Indkomstulighed er ikke et mål i sig selv – hverken at øge eller mindske den. Det kan lyde kontroversielt, men er det ikke.

Relateret artikel

Arbejdspapir 90: EU Climate Policy and Competitiveness

3. februar 2026

Cost-efficient EU climate policy should center on a streamlined ETS, cutting redundant rules to boost competitiveness productivity.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed