CEPOS logo

Danmark har det 11. største beskæftigelsesgab for indvandrere blandt OECD-lande

Udgivet d.

16. januar 2025 - 17:30

ABCepos

Befolkning

Beskæftigelse

Internationalt

I Danmark er beskæftigelsesgraden for indvandrere 5,4 pct.-point lavere end for indfødte danskere i alderen 15-64 år. Det er det 11. største beskæftigelsesgab mellem indvandrere og indfødte blandt OECD-lande i 2023, jf. figuren.

Indfødte danskere har en beskæftigelsesgrad på 77,2 pct., dvs. 772 ud af 1000 i alderen 15-64 år er i arbejde. For indvandrere (både vestlige og ikke-vestlige) er beskæftigelsesgraden 71,8 pct., og dermed udgør beskæftigelsesgabet mellem indvandrere og indfødte danskere -5,4 pct. point (71,8-77,2).

Indvandreres beskæftigelse kan øges ved at indføre indslusningsløn. CEPOS har tidligere vurderet, at en indslusningsløn for ikke-vestlige indvandrere ville kunne løfte beskæftigelsen med 10.000 personer[1].

Relateret artikel

Se listen: Hvad tjener man med forskellige lange videregående uddannelser?

14. juli 2025

Hvad tjener man i gennemsnit med de forskellige lange videregående uddannelser? Se listen her. Der er stor spredning i den løn, der følger af diverse uddannelser. Øverst på listen er forsikringsmatematik med en medianløn på  79.000 kr. om måneden.

Relateret artikel

Fagbevægelsen bør droppe skræmmekampagnen

4. juli 2025

Læser man Morten Skov Christiansens, formand for FH, kronik i denne avis torsdag den 26.juni, kan man få det indtryk, at Cepos' nye pensionsudspil vil trække sikkerhedsnettet væk under danskernes alderdom og blandt andet fjerne seniorpensionen.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed