CEPOS logo

Skatteprovenu fra boligskatter er højt i en international sammenligning

Udgivet d.

4. juni 2024 - 17:00

ABCepos

Bolig

Skat

Skatteprovenuet fra de løbende boligskatter (ejendomsværdiskat og grundskyld) udgør 1,7 pct. af BNP i Danmark i 2022. Kun 2 andre lande har et større provenu fra boligbeskatning blandt europæiske lande, jf. figuren. Provenuet fra løbende boligskatter i Sverige er på 0,6 pct. af BNP, dvs. omkring 1/3 af provenuet i Danmark. 

Relateret artikel

Kommuneskatten stiger, men danskerne ved ikke, hvor meget de betaler

7. november 2025

Denne analyse afdækker borgernes kendskab til deres kommunale indkomstskatteprocent gennem en interview-undersøgelse gennemført af Norstat for CEPOS. Desuden analyseres udviklingen i de kommunale skatteprocenter i perioden 2022-2026, hvor de nuværende

Relateret artikel

Er effektiv bilbeskatning over politikernes formåen?

29. oktober 2025

Regeringen udskyder igen bilafgifterne og nedsætter et nyt udvalg. Kritikken lyder, at bilbeskatningen er politisk skæv og økonomisk ineffektiv.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed