Vi må ikke gentage fortidens fejl – en formueskat hører ikke til i Danmark
En formueskat skaber ikke et bedre samfund i fremtiden. Derimod oser den af misundelse og vil med al sandsynlighed blot bidrage til at bureaukratiet sander endnu mere til.
Udgivet d.
17. september 2025 - 10:00
ABCepos
Offentlige udgifter
Offentligt forbrug
Det offentlige forbrug udgør 23,0 pct. af BNP i 2024, svarende til 672,2 mia. kr. Det er under gennemsnittet for perioden 1990-2007, hvor det offentlige forbrug i gennemsnit udgjorde 24,4 pct. af BNP, jf. figuren.
Det lave niveau i 2022 skal ses i lyset af, at nominelt BNP steg med 11 pct. i 2022, herunder som følge af markante prisstigninger i blandt andet handel og transport.
Dvs. selvom realvæksten i det offentlige forbrug har været relativt lav siden 2011 (blandt andet som følge af indførelsen af sanktionsmekanismen overfor kommunerne), er niveauet for det offentlige forbrugs andel af BNP alligevel tæt på det historiske gennemsnit frem til 2021.
I en international sammenligning har Danmark et højt offentligt forbrug.
En formueskat skaber ikke et bedre samfund i fremtiden. Derimod oser den af misundelse og vil med al sandsynlighed blot bidrage til at bureaukratiet sander endnu mere til.
Hvad en formueskat er, og hvordan den påvirker økonomi, vækst og velstand både nu og på længere sigt? Lyt med og få svarene.