CEPOS logo

Stort potentiale for at øge konkurrenceudsættelsen i kommunerne

Udgivet d.

15. august 2024 - 08:00

ABCepos

Kommuner & regioner

Konkurrence

Udbud & privatisering

Der er meget stor forskel på, hvor meget de enkelte kommuner udsætter deres opgaver (fx rengøring, ældrepleje, madlavning) for konkurrence. Gribskov er den kommune, der har den største grad af konkurrenceudsættelse (52,5 pct.). Samsø Kommune har den laveste grad af konkurrenceudsættelse med 19,6 pct., efterfulgt af Læsø og Bornholm. 

Den høje grad af konkurrenceudsættelse i blandt andet Gribskov Kommune indikerer, at der er et stort potentiale for at øge konkurrenceudsættelsen i andre kommuner. Erfaringer tilsiger, at udlicitering i gennemsnit kan give den samme service med en besparelse på ca. 11 pct. med stor variation afhængigt af sektor, kommune og konkrete institutioner.

Læs mere:

”Hvordan realiseres gevinsterne ved øget samspil mellem den offentlige og private sektor?” rapport udarbejde af Struensee og Co. For CEPOS, marts 2016

“Mere konkurrence i det offentlige”, november 2016, rapport udarbejdet af konkurrenceraadgivning.dk for CEPOS.

Relateret artikel

Dansk økonomi kan ikke leve af Europas industripolitiske ønsketænkning

11. maj 2026

EU’s vækstproblem er reelt, men det løses ikke med mere statsstøtte. Danmark bør holde fast i reformlinjen, styrke rammevilkårene og værne om åben handel.

Relateret artikel

Politi­kerne efterlader få alterna­tiver til togkaos

6. maj 2026

Togkaos på Københavns Hovedbanegård i april efter køreledninger faldt ned. Passagerne blev opfordret til at finde alternativ transport, men der er ingen reelle alternativer på grund af manglende konkurrence.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.