CEPOS logo

Danmark er en lille økonomi og har derfor ekstra stor gavn af frihandel

Udgivet d.

16. januar 2025 - 18:10

ABCepos

Internationalt

Konkurrence

Dansk økonomi er meget lille sammenlignet med store lande som fx USA, Japan, Frankrig og Storbritannien. Derfor er det naturligt, at vores samhandel med andre lande er høj i forhold til større lande[1], jf. figuren.

Samhandel med andre lande betyder, at vi kan specialisere os i at producere fx medicin, mens vi kan importere fx biler og smartphones. Specialisering og den internationale arbejdsdeling bidrager til at løfte produktiviteten og dermed velstanden.

Det betyder også, at jo færre hindringer (i form af told og tekniske handelshindringer), der laves for frihandel, jo bedre kan vi udnytte og få gavn af den internationale arbejdsdeling og specialisering.

[1] Fordi muligheden for at specialisere sig i produktionen af mange forskellige varer og tjenester er bedre for større lande.

Relateret artikel

Velstand målt ved BNI pr. indbygger – Danmark er på en 6. plads blandt OECD-lande

1. maj 2026

ABCepos: Velstand målt ved BNI pr. indbygger – Danmark er på en 6. plads blandt OECD-lande.

Relateret artikel

Mette Frederiksen trækker tæppet væk under Danmarks velstand: Her er fem fejltrin

28. april 2026

Når produktiviteten er den vigtigste drivkraft bag velstand, bliver det sværere at finansiere både velfærd og fælles ambitioner, hvis Mette Frederiksen ligefrem trækker produktivitet ud af samfundet.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.