CEPOS logo

Udvikling i boligpriser siden år 2000 fordelt på regioner

Udgivet d.

31. maj 2024 - 15:30

ABCepos

Bolig

Boligpriserne voksede markant i årene op til finanskrisen, særligt i 2005 og 2006. Efterfølgende faldt priserne markant i hovedstaden, men også i Region Sjælland, mens prisstigningerne og de efterfølgende prisfald var mindre udtalte i Jylland og på Fyn, jf. figuren. 

Siden 2009 har boligpriserne udviklet sig meget forskelligt: I Hovedstaden har boligpriserne haft den højeste stigningstakt, mens boligpriserne i Region Sjælland samt i Jylland/Fyn har været mere afdæmpede. Under Corona voksede boligpriserne markant over hele landet, dog mest i hovedstaden.  

Udviklingen i boligpriserne i Regionerne Nordjylland, Midtjylland og Syddanmark er tilnærmelsesvis ens, og disse tre regioner er derfor slået sammen til Jylland og Fyn i figuren. 

Relateret artikel

​​Kommunal omfordeling i Danmark 2011 til 2023​

11. maj 2025

Der sker en meget stor økonomisk omfordeling mellem kommunerne - kun 20 kommuner har et positivt nettobidrag til den kommunale omfordeling.

Relateret artikel

Der skal indføres en bureaukratilov efter samme principper som budgetloven

29. april 2025

Hvis der gik en lige linje fra flere ansatte i staten til bedre velfærd, ville debatten om manglende ressourcer være forstummet for længst.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed