CEPOS logo

Udvikling i boligpriser siden år 2000 fordelt på regioner

Udgivet d.

31. maj 2024 - 15:30

ABCepos

Bolig

Boligpriserne voksede markant i årene op til finanskrisen, særligt i 2005 og 2006. Efterfølgende faldt priserne markant i hovedstaden, men også i Region Sjælland, mens prisstigningerne og de efterfølgende prisfald var mindre udtalte i Jylland og på Fyn, jf. figuren. 

Siden 2009 har boligpriserne udviklet sig meget forskelligt: I Hovedstaden har boligpriserne haft den højeste stigningstakt, mens boligpriserne i Region Sjælland samt i Jylland/Fyn har været mere afdæmpede. Under Corona voksede boligpriserne markant over hele landet, dog mest i hovedstaden.  

Udviklingen i boligpriserne i Regionerne Nordjylland, Midtjylland og Syddanmark er tilnærmelsesvis ens, og disse tre regioner er derfor slået sammen til Jylland og Fyn i figuren. 

Relateret artikel

Lavere selskabsskattesats og stigende provenu fra selskabsskatten siden 1980'erne

10. september 2026

ABCepos: Lavere selskabsskattesats og stigende provenu fra selskabsskatten siden 1980'erne.

Relateret artikel

De andres gæld hænger over vores hoved

2. september 2026

Det kan virke eksotisk at tale om gældskrise i Danmark med holdbare statsfinanser, men realiteten er, at andre landes enorme statsgælde kan skabe alvorlige afsmittende konsekvenser.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.