CEPOS logo

Stigende konkurrenceudsættelse af kommunale opgaver siden 2007

Udgivet d.

11. juli 2024 - 17:00

ABCepos

Kommuner & regioner

Konkurrence

Udbud & privatisering

I 2023 blev 27,8 pct. af de udbudsegnede kommunale opgaver sat i udbud (dvs. udsat for konkurrence). Dermed er konkurrenceudsættelsen steget med ca. 5 pct.-point siden 2007. Konkurrenceudsættelsen er i 2023 dog kun en anelse højere end i 2017, hvor niveauet var på 27,1 pct. Fra 2017 til 2020 blev konkurrenceudsættelsen reduceret, mens der igen har været en stigning fra 2020 til 2023. 

Erfaringer tilsiger, at udlicitering i gennemsnit kan give den samme service med en besparelse på ca. 11 pct. med stor variation afhængigt af sektor, kommune og konkrete institutioner. 

Meromkostningen ved manglende udbud i kommunerne vurderes at være 20 mia. kr. om året i 2014, svarende til 27 mia. kr. i 2024-niveau. Medregnes også den manglende konkurrenceudsættelse i staten mv., er meromkostningen 33 mia. kr. i 2014, svarende til 44 mia. kr. i 2024-niveau. 

Relateret artikel

Donald Trumps handelskrig bør minde os om frihandlens gevinster

9. maj 2025

Trumps protektionistiske eksperimenter burde få opbakningen til deregulering og frihandel til at blomstre selv langt ind på venstrefløjen.

Relateret artikel

Arbejderfamilien har nu en millionindtægt

1. maj 2025

Siden den første 1. maj i Fælledparken i 1890 har arbejderne oplevet en markant lønfremgang, og i dag er deres lønninger 11 gange højere end dengang – selv når man tager højde for inflation.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed