CEPOS logo

Provenu fra arveafgift i OECD-lande

Udgivet d.

20. december 2023 - 16:00

ABCepos

Internationalt

Kapitalskat

Skat

Provenuet fra arveafgiften udgjorde 0,26 pct. af BNP (7,4 mia. kr.) i Danmark i 2022. Det er i den høje ende blandt OECD-landene, jf. figuren. Frankrig, Sydkorea og Belgien indkræver det største provenu på godt 0,7 pct. af BNP. Omvendt har 13 lande ikke noget provenu fra arveafgiften, herunder Sverige og Norge. 

Relateret artikel

Hvorfor er andre EU-landes gæld vores problem?

10. juli 2025

Institutioner former politik. Det er et tema, som optager os en hel del her på stedet, hvor vi interesserer os for public choice og konstitutionel økonomi. Gode institutioner – dvs. nogle der giver politiske beslutningstagere gode incitamenter – har gode

Relateret artikel

Forudsigeligt nederlag for EU i skattekrigen mod Trump

9. juli 2025

Skattekrigen mellem USA og EU er tilsyneladende ovre. Den blev udløst af EU’s minimumsskat på bl.a. udenlandske datterselskaber, hvis moderkoncern ikke betaler mindst 15 pct. i skat af det regnskabsmæssige overskud.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed