Der skal indføres en bureaukratilov efter samme principper som budgetloven
Hvis der gik en lige linje fra flere ansatte i staten til bedre velfærd, ville debatten om manglende ressourcer være forstummet for længst.
Udgivet d.
25. november 2024 - 13:50
ABCepos
Bolig
I København by koster en lejlighed nu 52.800 kr. pr. m². I Vest- og Sydsjælland er prisen 16.000 kr. pr. m², jf. figuren. Generelt er der stor variation i lejlighedspriserne på tværs af landsdelene, dog med København By som den landsdel med de klart højeste kvadratmeterpriser.
Når det kun er Københavns by og Københavns Omegn, der ligger over gennemsnittet, så skyldes det, at der ligger mange ejerlejligheder i København. Dvs. de højere priser i København vejer tungere end de øvrige landsdele og trækker derfor landsgennemsnittet op.
Hvis der gik en lige linje fra flere ansatte i staten til bedre velfærd, ville debatten om manglende ressourcer være forstummet for længst.
Både geopolitisk og handelspolitisk befinder vi os i usikre tider. Hvorfor ikke styrke dansk økonomi strukturelt, så vi kan modstå lidt af hvert?