CEPOS logo

Ejerlejligheder: 52.800 pr. m² i København – 16.000 kr. i Vest- og Sydsjælland

Udgivet d.

25. november 2024 - 13:50

ABCepos

Bolig

I København by koster en lejlighed nu 52.800 kr. pr. m². I Vest- og Sydsjælland er prisen 16.000 kr. pr. m², jf. figuren. Generelt er der stor variation i lejlighedspriserne på tværs af landsdelene, dog med København By som den landsdel med de klart højeste kvadratmeterpriser. 

Når det kun er Københavns by og Københavns Omegn, der ligger over gennemsnittet, så skyldes det, at der ligger mange ejerlejligheder i København. Dvs. de højere priser i København vejer tungere end de øvrige landsdele og trækker derfor landsgennemsnittet op. 

Relateret artikel

Formueskat er hasarderet politik

18. marts 2026

Formueskatten vil få negative samfundsøkonomiske effekter, og vil i praksis øge de mest forvridende skatter i skattesystemet.

Relateret artikel

Danmark har lav offentlig gæld (nettogæld)

17. marts 2026

ABCepos: Danmark har lav offentlig gæld (nettogæld).

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed