CEPOS logo

S-forslag reducerer beskæftigelsen med 10.000 og velstanden med 8 mia. kr.

Udgivet d.

2. maj 2019 - 06:45

ABCepos

Beskæftigelse

Vækst

Mette Frederiksen og Socialdemokraterne har fremlagt en række udspil op til folketingsvalget i 2019. Hvis forslagene gennemføres, vil beskæftigelsen falde med ca. 10.000 personer, mens BNP vil falde med ca. 8 mia. kr., jf. tabellen. Opgørelsen er baseret på svar fra Finansministeriet.

Alene forslaget om differentieret pension reducerer beskæftigelsen med 8.500 personer, under den antagelse, at forslaget konkretiseres og udmøntes således, at det holder sig indenfor de 3 mia. kr., der er afsat til det.

Kendetegnene for forslagene er, at de svækker incitamentet til at arbejde, ligesom det bliver mindre attraktivt at spare op og investere, hvilket svækker velstandsskabelsen.

Siden Finansministeriet begyndte at opgøre reformeffekter på beskæftigelse i 2001, har hver eneste regering øget beskæftigelsen gennem reformer. Det gælder for regeringer under både Anders Fogh Rasmussen, Lars Løkke Rasmussen og Helle Thorning-Schmidt. Mette F’s reformpolitik går altså direkte imod de seneste regeringernes bestræbelser på at øge beskæftigelsen.

Relateret artikel

Arne-pensionen er en virkningsløs beskyttelsesring, vi bør afskaffe

7. april 2025

Næstformand i 3F, Tina Christensen, kritiserer i Børsen den 28. marts Cepos for at ville nedlægge Arne-pensionen: “Om det regner, sner eller stormer, så er svaret fra Cepos og ligesindede: Skær i de slidte arbejderes rettigheder.”

Relateret artikel

Milliardtab og bonusfest hos ATP – danskerne betaler regningen

1. april 2025

ATP har besluttet at udbetale over 500 millioner kroner i bonus. Det sker på baggrund af et resultat i 2024, der samlet set viser et tab på 59 millioner kroner.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed