CEPOS logo

De 2.153 rigestes formue udgør 2,4 pct. af den globale formue i 2019

Udgivet d.

4. februar 2020 - 09:34

ABCepos

Fordeling

Oxfam har fremført, at verdens 2.153 dollarmilliardærer rigeste har mere formue end de 60 pct. med lavest formue i verden.

Opgørelsen giver det et misvisende billede af dollarmilliardærernes andel af den globale formue.

Et mere retvisende billede af de 2.153 rigestes formue fremkommer ved at sætte deres formue i forhold til den samlede formue i verden. De 2.153 rigeste i verden havde i 2019 en samlet formue på ca. 8.800 mia. dollars, jf. figuren. I forhold til den globale formue på 360.600 mia. dollars udgjorde de 2.153 rigestes formue 2,4 pct.

Dollarmilliardærerne har mere formue end de 60 pct. med lavest formue i verden, fordi de ca. 35 pct. med lavest formue har en samlet formue på 0 kr., da en del mennesker af naturlige årsager har negativ formue – f.eks. er det naturligt at stifte gæld som ung. Dvs. at en person, der har 1 dollar i formue, har mere formue end de 35 pct. med lavest formue tilsammen. Endvidere har mange unge mennesker meget lav formue, fordi de endnu ikke har sparet ret meget op.

Selv i et velstående land som Danmark har de 36 procent af befolkningen med lavest formue en samlet formue på nul kroner. De fleste af dem har imidlertid også en høj levestandard.

Relateret artikel

Fordelingskonsekvenser af regeringsgrundlaget

9. juni 2026

Regeringens økonomiske plan gør Danmark en smule mere lige, men deres skatte- og afgiftsforslag indeholder kun tiltag, der øger arbejdsudbuddet med omkring 6.000 personer. Det kan gøre det vanskeligt at nå regeringens egne reformmål.

Relateret artikel

Konsekvenser af regeringens udspil på skatteområdet for diverse familietyper

3. juni 2026

Se, hvem der får de største gevinster her.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.

100 kr.