CEPOS logo

Dagpenge: Privat lønforsikring kan øge dækningen for den enkelte lønmodtager

Udgivet d.

13. december 2024 - 14:30

ABCepos

Ledighed

S-regeringen aftalte i januar 2022 sammen med et flertal i Folketinget at forhøje dagpengesatsen. Hvis man de seneste 4 år har været medlem af en A-kasse og har været beskæftiget i 2 ud af de 3 seneste år, kan man få 25.070 kr. i dagpengesats de første 3 måneder som ledig i 2025. Det er 3.978 kr. mere end den normale dagpengesats på 21.092 kr. i 2025.  

Forhøjelsen af dagpengesatsen de første 3 måneder sker på trods af, at den enkelte dagpengemodtager selv har god mulighed for at tegne private lønforsikringer, hvis man ønsker bedre dækning ved ledighed. Private lønforsikringer er et supplement til dagpengesystemet, som gør forsikringen ved ledighed mere fleksibel. Dermed kan tillægsforsikringerne bruges til at sikre, at den enkeltes ønske om forsikring mod ledighed i højere grad opfyldes.  

I 2010’erne skete der en stor stigning i antallet af personer med en privat arbejdsløshedsforsikring. I 2010 havde 88.000 personer en privat arbejdsløshedsforsikring. I 2023 var det vokset til 362.000 personer, dvs. mere end en 4-dobling siden 2010, jf. figuren. 

Relateret artikel

Vi skal betale stigende forsvarsudgifter med reformer – ikke flere skatter

12. marts 2025

Hvis vi i stedet for skattestigninger vælger at reformere og prioritere klogere, kan vi på en og samme tid sikre vores forsvar uden at øge skattebyrden på danskerne samt løfte velstanden i vores samfund.

Relateret artikel

Diskriminerer arbejdsmarkedet virkelig kvinder?

8. marts 2025

Der er meget lidt, der tyder på, at arbejdsmarkedet diskriminerer.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed