CEPOS logo

Direkte støtte til vedvarende energi fordelt på energiform

Udgivet d.

5. november 2024 - 09:43

ABCepos

Energi

Klima

Det er fra et økonomisk perspektiv svært at argumentere for, at vedvarende energi (VE) skal subsidieres mere end den indirekte støtte, som en generel afgift på drivhusgasudledninger er. Det skyldes, at der er en afgiftsbesparelse ved at producere vedvarende energi fremfor anvendelse af fossile brændsler. Derudover er det samfundsøkonomisk omkostningseffektivt at anvende afgifter fremfor subsidier til at reducere anvendelsen af fossile brændsler. 

Alligevel har der historisk været betydelig statsstøtte til VE. I figuren er der ikke taget højde for den indirekte støtte, der også er til VE. I Danmark er det bl.a. i form af en række afgiftsfordele. Derudover bliver eksisterende havvind tildelt indirekte støtte i form af forbrugerbetalt ilandføring og nettilslutning. Omfanget af indirekte støtte er ikke opgjort. Figuren undervurderer derfor det samlede omfang af støtte til VE. 

Relateret artikel

EU-Kommis­sionen gør klogt i at droppe forbuddet mod salg af fossil­biler

13. januar 2026

EU kan nå klimamål uden fossilbilforbud. Kvotesystemer fastsætter udledninger, mens særkrav til biler kan øge omkostningerne.

Relateret artikel

A Linear Route to Net Zero: Why the European Commission’s 2040 Target Is Costly, Inflexible, and Risky

8. januar 2026

The European Union has committed to reaching climate neutrality by 2050, with a proposed 90% emissions reduction target for 2040. A Linear Route to Net Zero, assesses the economic and political feasibility of this goal.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed