CEPOS logo

Direkte støtte til vedvarende energi fordelt på energiform

Udgivet d.

5. november 2024 - 09:43

ABCepos

Energi

Klima

Det er fra et økonomisk perspektiv svært at argumentere for, at vedvarende energi (VE) skal subsidieres mere end den indirekte støtte, som en generel afgift på drivhusgasudledninger er. Det skyldes, at der er en afgiftsbesparelse ved at producere vedvarende energi fremfor anvendelse af fossile brændsler. Derudover er det samfundsøkonomisk omkostningseffektivt at anvende afgifter fremfor subsidier til at reducere anvendelsen af fossile brændsler. 

Alligevel har der historisk været betydelig statsstøtte til VE. I figuren er der ikke taget højde for den indirekte støtte, der også er til VE. I Danmark er det bl.a. i form af en række afgiftsfordele. Derudover bliver eksisterende havvind tildelt indirekte støtte i form af forbrugerbetalt ilandføring og nettilslutning. Omfanget af indirekte støtte er ikke opgjort. Figuren undervurderer derfor det samlede omfang af støtte til VE. 

Relateret artikel

Kommunal klimapo­litik bør ikke blive symbol­po­litik

17. september 2025
Relateret artikel

Klimapo­litik hører ikke hjemme i kommunerne

25. august 2025

Med kommunalvalg lige om hjørnet er det oplagt at gøre status over kommunernes klimaindsats. For kommunerne er ganske enkelt ikke egnede til at føre klimapolitik.

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed