13 pct. af vælgerne vil betale prisen for efterlønsordningen
Udgivet d.
14. november 2008 - 00:00
Analyse
I mange meningsmålinger spørges befolkningen, om de ønsker en opretholdelse af efterlønsordningen. Det er på mange måder en ”gratis omgang”, da de adspurgte ikke bliver spurgt om, hvor meget de vil betale for at have en efterlønsordning. CEPOS har fået udarbejdet en meningsmåling, hvor befolkningen spørges om, hvad de er villige til at betale ekstra i skat for at opretholde efterlønsordningen.
Det fremgår, at ca. 54 pct. ikke ønsker at betale ekstra i skat for ordningen. De resterende 46 pct. er villige til at betale ekstra, men det er kun ca. 13 pct., der er villige til at betale den reelle ”pris” på 3.000 kr. om året for efterlønsordningen.
Forfatter
Fagbevægelsen bør droppe skræmmekampagnen
Læser man Morten Skov Christiansens, formand for FH, kronik i denne avis torsdag den 26.juni, kan man få det indtryk, at Cepos' nye pensionsudspil vil trække sikkerhedsnettet væk under danskernes alderdom og blandt andet fjerne seniorpensionen.
Tiden er inde til et opgør med folkepensionen
Folkepensionsalderen bør ikke være en kamp, hvor politikere kan købe sig til stemmer ved at begunstige bestemte vælgersegmenter.