CEPOS logo

13 pct. af vælgerne vil betale prisen for efterlønsordningen

Udgivet d.

14. november 2008 - 00:00

Analyse

I mange meningsmålinger spørges befolkningen, om de ønsker en opretholdelse af efterlønsordningen. Det er på mange måder en ”gratis omgang”, da de adspurgte ikke bliver spurgt om, hvor meget de vil betale for at have en efterlønsordning. CEPOS har fået udarbejdet en meningsmåling, hvor befolkningen spørges om, hvad de er villige til at betale ekstra i skat for at opretholde efterlønsordningen.
Det fremgår, at ca. 54 pct. ikke ønsker at betale ekstra i skat for ordningen. De resterende 46 pct. er villige til at betale ekstra, men det er kun ca. 13 pct., der er villige til at betale den reelle ”pris” på 3.000 kr. om året for efterlønsordningen.

Hent Analysen

13 pct. af vælgerne vil betale prisen for efterlønsordningen.

Relateret artikel

Udspil til en ny model for folkepensionen

18. juni 2025

Nyt pensionsudspil skal sikre, at alle, der har råd, også tager ansvar for egen alderdom. Samtidig gøres pensionssystemet mere enkelt.

Relateret artikel

Lejere med høj indkomst sparer mest ved husleje­re­gu­le­ring

22. maj 2025

Huslejeregulering er skadelig, og hvis man ønsker at omfordele, er boligstøtte et langt mere effektivt redskab end huslejeregulering

Støt os

En personlig donation til CEPOS støtter vores mission om frihed, ansvar, privat initiativ og begrænset statsmagt for "Et friere og rigere Danmark"
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed