CEPOS logo

Analytisk stærk økonom med flair for databearbejdning og økonomiske analyser

Udgivet d.

19. februar 2026 - 09:57

Nyheder

CEPOS søger en analytisk stærk økonom, der brænder for at arbejde med data – særligt inden for reguleringsområdet, hvor vi skal vedligeholde og udvikle en række analyser på baggrund af reguleringsdatabasen.  

Vi leder efter en kandidat, der kan arbejde selvstændig og har erfaring med programmering, databasehåndtering og samfundsrelevante analyser. Du er formentligt uddannet økonom fx cand.polit., cand.oecon. eller tilsvarende. 

Vi forestiller os, at du:  

  • har stærke analytiske evner og blik for nye analysevinkler 
  • har erfaring med programmering, fx i Python, R eller lignende 
  • har arbejdet med databasehåndtering 
  • har par års relevant erfaring  
  • formidler klart og præcist – primært på dansk 
  • kan udarbejde komplekse økonomiske analyser 
  • har solid indsigt i økonomisk teori og økonomisk politik 
  • er initiativrig, positiv og har gode samarbejdsevner 
  • har lyst til at være en del af et fagligt ambitiøst miljø med høj grad af selvstændighed og ansvar 

Du kommer primært til at arbejde med regulering, men også analyser inden for vækst, velstand og velfærd. Skattepolitik og regulering er nemlig blandt de områder, der står højt på CEPOS’ dagsorden.  

Gennem en årrække har vi udarbejdet analyser, der kortlægger reguleringsomfanget med afsæt i data fra reguleringsdatabasen. De hidtidige analyser har dokumenteret en markant vækst i reguleringsmængden og peget på et betydeligt samfundsøkonomisk potentiale ved deregulering. Emnet er samtidig rykket højere op på EU’s økonomiske dagsorden, blandt andet med Draghi-rapporten og EU-Kommissionens omnibusprogram. Dette arbejde skal vi videreføre og styrke. Samtidig ønsker vi at udvikle nye analysetyper, der kan belyse reguleringsomfanget og dets økonomiske konsekvenser på nye måder.

Hvad laver CEPOS?   
CEPOS (Center for Politiske Studier) er en uafhængig borgerlig-liberal tænketank, der gennem analyser af samfundsindretningen søger at påvirke nutidens og fremtidens beslutningstagere. Det gør vi bl.a. ved:  

  • at frembringe ny viden om samfundsindretningen gennem analyse og forskning.   
  • at udarbejde konkrete forslag til ny politik.   
  • at påvirke nutidens og fremtidens beslutningstagere gennem medier, møder, konferencer, publikationer og uddannelse.   

I dette arbejde skal CEPOS være uafhængig, herunder af politiske partier, centraladministration, medier, universiteter, virksomheder, enkeltpersoner eller nogen som helst andre interesser.   

Stillingen er en fastansættelse på fuldtid. Ansøgningsfristen er d. 8. marts 2026 med tiltrædelse hurtigst muligt derefter. 

Hvis ovenstående har din interesse, ser vi frem til at modtage en motiveret ansøgning vedlagt CV, eksamenskarakterer samt eventuelle relevante bilag. Ansøgningen sendes elektronisk til analysechef Otto Brøns-Petersen på [email protected].

Har du spørgsmål til stillingen, er du også velkommen til at kontakte Otto på telefon 20 92 84 40. 

Relateret artikel

Børn af forældre i lavtlønsjob bryder den sociale arv

1. januar 2001
Denne analyse omhandler social arv målt ved indkomstmobilitet. Det undersøges, i hvor høj grad børnenes indkomst som voksne er påvirket af deres forældres indkomst, da de var børn. I analysen følges 46.000 børn, som er født i 1985 og som i 2020 er 35 år. Det fremgår af ana-lysen, at der er social arv i Danmark. Undersøgelsen indikerer, at det er forældrenes beskæf-tigelsessituation i højere grad end deres indkomst, som bestemmer, om børnene lander i lav-indkomstgruppen:
Relateret artikel

Efter ny ydelse: Forskellen på at være arbejdsløs og gå på arbejde er cirka 3.000 kroner

1. januar 2001
Tænketanken Cepos har for Berlingske regnet på, hvad regeringens nye ekstra børnetilskud betyder i kroner og øre for kontanthjælpsmodtagere. Gevinsten ved at tage et lavtlønsjob bliver mærkbart mindre, mener cheføkonom Mads Lundby.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed