CEPOS logo

Arbejdspapir 41: Mere konkurrence i det offentlige

Udgivet d.

8. november 2016 - 11:03

Arbejdspapir

Værdier

Rapporten ”Mere konkurrence i det offentlige” dokumenterer, at konkurrencereguleringen af den offentlige sektor er svagere end af den private. Det har store samfundsøkonomiske omkostninger og en reform af konkurrencereguleringen er nødvendig. Rapporten indeholder et samlet reformforslag.

En række offentlige og en del private erhvervsaktiviteter er undtaget fra konkurrencelovens almindelige forbudsregler og i stedet underkastet sektorspecifikke konkurrenceregler (SKR). De almindelige konkurrenceregler gælder således kun for en begrænset del af økonomien – især private erhvervsaktiviteter. 

Aktiviteter under SKR er mindre hårdt regulererede. Samtidig håndhæves reglerne svagt, og der er ofte ikke sanktioner ved overtrædelser. Både samfundsøkonomiske og retssikkerhedsmæssige hensyn taler ellers for, at der snarere burde være en strengere regulering af aktiviteter, som ikke opererer på normale markedsøkonomiske vilkår.

Til download ligger både den fulde rapport og en opsummeret version.

Hent Arbejdspapiret

Rapporten ”Mere konkurrence i det offentlige” dokumenterer, at konkurrencereguleringen af den offentlige sektor er svagere end af den private. Det har store samfundsøkonomiske omkostninger og en reform af konkurrencereguleringen er nødvendig. Rapporten indeholder et samlet reformforslag.

Relateret artikel

Økonomisk vækst kan øge uligheden – og det er ikke nødvendigvis et problem

4. februar 2026

Indkomstulighed er ikke et mål i sig selv – hverken at øge eller mindske den. Det kan lyde kontroversielt, men er det ikke.

Relateret artikel

Arbejdspapir 90: EU Climate Policy and Competitiveness

3. februar 2026

Cost-efficient EU climate policy should center on a streamlined ETS, cutting redundant rules to boost competitiveness productivity.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed