CEPOS logo

Arbejdspapir 5: Forskelle i opfattelsen af kommunale nedskæringer og velfærdskoalition (perceived municipal cuts and the welfare coalition)

Udgivet d.

22. oktober 2009 - 15:23

Arbejdspapir

Kommuner & regioner

Offentlige udgifter

I de senere år er kommunernes udgifter vokset betydeligt. Alligevel er det er udbredt opfattelse, at der foregår nedskæringer i velfærdssektoren. 

Fra 2007 til 2008 blev service-udgifterne i kommunerne under et realt hævet med 1 procent. 34 procent af borgerne i Danmark bor faktisk i kommuner, som hævede serviceniveauet, målt i kroner.  Men når man spørger borgerne, er det kun 4 procent af dem, som erkender, at deres kommune faktisk har hævet serviceniveauet.

CEPOS har via Catinet lavet en undersøgelse for at forstå dette umiddelbare paradoks.
Og der er to betydende konklusioner:

”Det viser sig, at borgere, der direkte har en egeninteresse som offentligt ansatte i særlig grad opfatter kommunernes service som reduceret”, siger forskningschef i CEPOS, Henrik Christoffersen. ”62 procent af de offentligt ansatte mener, at serviceniveauet i deres kommune er faldet, mens kun 46 procent af de privat-ansatte oplever et faldende serviceniveau.  Et flertal af den privat-ansatte del befolkningen oplever ikke noget fald i den kommunale service.”

Det hænger sammen hermed, at borgere, der støtter partierne S, SF og Enhedslisten, i særlig grad oplever nedskæring.

”Den anden konklusion viser, at jo flere gamle kommuner, der er gået sammen ved strukturreformen i 2007, jo større andel af indbyggerne svarer, at den kommunale service er skåret ned. Kommunerne har endnu ikke formået at skabe fuld forståelse for de nye større fællesskaber”, siger forskningschef Henrik Christoffersen.

Arbejdspapiret blev præsenteret på The European Public Choice Society’s årlige kongres i Athen i april 2009.

Hent Arbejdspapiret

I de senere år er kommunernes udgifter vokset betydeligt. Alligevel er det er udbredt opfattelse, at der foregår nedskæringer i velfærdssektoren.

Relateret artikel

I 1966 var der 7½ privatansatte for hver offentligt ansat – i dag er der kun 2½

13. januar 2026

ABCepos: I 1966 var der 7½ privatansatte for hver offentligt ansat – i dag er der kun 2½.

Relateret artikel

Løngen­nem­sig­tighed har tvivlsom effekt og høj pris

7. januar 2026

Løngennemsigtighed mindsker næppe løngabet, men påfører virksomheder store administrative byrder.

Hjælp os med at rykke Danmark i en borgerlig-liberal retning

I CEPOS kæmper vi for individets frihed, det private initiativ, lavere skat og en begrænset statsmagt. Vi arbejder for, at de offentlige finanser bruges fornuftigt, og råderummet omsættes til reformer, der styrker Danmarks fremtid.
Støt os månedligt som

Privat

Støt os månedligt som

Virksomhed